Pop-Up Parken ”Gröna Lugnet” står klar

Välkommen till vår pop-up park på Lilla Torg! Här finner du en grön gräsplätt med cafébord och solstolar och härlig grönska, dekorerade med vimplar.
I hörnan, som efter en tävling med våra besökare fått namnet ”Gröna Lugnet”, är ett perfekt tillfälle att ta en paus mitt i city. Känns uteserveringen lite trång eller är de bästa platserna i solen tagna? Köp Take Away från någon av citys restauranger eller caféer och avnjut dem på säkert avstånd vid hörnan i bästa solläge.

Har du barnen med dig kan du med fördel gå till Brödboden på Lilla Torg och välja bland våra spel att nyttja på plätten – exempelvis trädgårdsbowling, Fia med Knuff eller tre i rad. Föredrar du hellre en sagostund finns Bibliotekets rosa bokbytarskåp på plats, där du kan hämta och låna böcker gratis. Passa på att lämna en favoritbok som bara ligger hemma, så att någon annan får njuta av den.

Senare i sommar kommer även ett pingisbord tillkomma. Bordet är sponsrat av våra vänner på STARKA och KISAB. Hämta ut pingisrack på Brödboden på Lilla Torg och utmana dina vänner! Psst. Glöm inte att du spelar med eget ansvar!